2024 Yılında Dolandırıcılık | Toplama Pc Forum

2024 Yılında Dolandırıcılık

Edallı06

Başlangıç
Günümüzde dijital imkânların artması ile birlikte olumsuzluklar da aynı oranda artmakta. İnsanlara teknolojinin gelişimi ile ilgili anketler yapılsa yarısı olumlu dönütlerde bulunurken diğer yarısı da kişisel veriler, insan gücüne olan ihtiyacın azalması, her alanın dijitalleşmesi ve bu nedenle de duygularda azalma olduğunu söyleyebilir sanırım. Ben bugün dijital dünyada artan dolandırıcılıklara değinmek istiyorum. Bir yandan eğitimini aldığım ama öteki yandan bilinçli biri olarak dolandırıldıktan sonra ilk forum yazımın bu olması gerektiğine karar verdim. Edindiğim bilgileri ve tecrübeleri sizlere aktararak sizleri ve çevrenizdekileri yaşanabilecek zararlardan uzak tutmayı hedeflemekteyim. Ben son sınıfa geçmem vesilesi ile pek çok insan gibi iş arama sürecine girdim ve bir iş ilanı sitesinde evden çalışma imkânı olan ve bilindik bir markanın sponsorluğu eşliğinde insanlara çalışma imkânı sunan bir iş ilanına başvuruda bulunmak üzere WhatsApp üzerinden iletişime geçtim. Daha sonrasında bana ekipman olarak laptop gönderileceği ama bazen bu konuda mağdur oldukları için güvence bedeli olarak bir miktar para talep edip onlara göndermemi istediler. Bu duruma dair şüpheye düştüm ve şirketin adını Şikayetvar.com üzerinden arattım. Herhangi bir olumsuzluğa denk gelmedim. Klasik olarak şirketin hizmeti ile ilgili şikayetler yer alıyordu. Bir yandan da hak veriyordum, çünkü maalesef yaşanma ihtimali yok diyemeyeceğimiz bir olay. Sonrasında da zaten laptop elime ulaşıp güveni sağlayınca para iadesi olacağı söylendi. Ben de umut fakirin ekmeği, zaten kazanacağım diye gönderdim. Daha sonra birkaç saat geçince benden bu defa da teslimat ücreti istendi :) O noktada dolandırıcı olduklarını anladım. Böyle bir şeyi karşılayamayacağımı ve bana bundan bahsetmediklerini, yalnızca güvence bedelinden haberdar ettiklerini söyleyerek bu tutarsız davranışlarını yüzlerine vurunca kabalaşıp bana paramı iade etmeyeceklerini söylediler. Daha sonrasında şirket adını yazıp dolandırıcı kelimesini de ekleyince pek çok kişinin aynı sorunu yaşadığını gördüm. Araştırma yapma üzerine eğitimler almama rağmen en baştan geniş bir arama yapmamak da benim bir miktar parama bedel oldu ama deneyim oldu. Tabii ki işin ucunu bırakmadım ve şikayette bulundum. Araştırma yaparken gerçekten geniş çaplı araştırmalar yapmak ve anlık kararlar vermemek gerek. Hiçbir şekilde internet üzerinden ve karşıdakilerin ne olduğunu bilmeden bilgiler vermemek gerektiğini sizlere özellikle belirtmek istiyorum. Benden hiçbir kimlik bilgisi, banka bilgisi vs. tarzı bilgiler almadılar. Çünkü bu konularda kimseye güvenmiyorum. Ama bir öğrenci ve iş arayan biri olarak elbette mağdur edildim. Hiçbir şekilde ama hiçbir şekilde bilgilerinizi paylaşmayın. Özellikle de size kurumsal şirket olarak pek çok kanıt sunuyorlarsa bilin ki bir o kadar da dolandırıcılardır. Gerçek kurumların bu denli ikna etmesine ihtiyacı yoktur. Şimdi edindiğim bazı eğitimlere de bu yazıda yer verecek biri olarak şunu diyebilirim ki bu sene QR kod üzerinden dolandırma ve bilgileri çalma olaylarının çok arttığıdır. Bu nedenle ne olduğunu bilseniz bile QR kodları okuturken gerçekten 2 değil 10 kere düşünün. Restoranların QR kodları bile güvensiz hâle geldi. Mümkünse manuel menüler talep edin ya da alternatifler üretin. Kendinize ve sevdiklerinize dikkat edin, sağlıcakla kalın.​

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri