İnceleme - openSUSE Nedir? | Toplama Pc Forum

İnceleme openSUSE Nedir?

sanjaytr_

Uzman
OpenSUSE Nedir?

OpenSUSE, açık kaynak kodlu bir Linux dağıtımıdır. SUSE Linux'un bir alt dalı olarak geliştirilen bu dağıtım, hem masaüstü kullanıcılarına hem de sunucu ortamlarına yönelik çeşitli sürümler sunar. İlk olarak 1992 yılında Almanya'da kurulan SUSE Linux, 2005 yılında Novell'e satılmış ve daha sonra 2011'de Attachmate Group tarafından satın alınmıştır. OpenSUSE, geniş bir topluluk tarafından desteklenen ve geliştirilen bir dağıtımdır.

Özellikleri

1. Yast (Yet Another Setup Tool): OpenSUSE'nin en bilinen özelliklerinden biri, sistem yapılandırma ve yönetim aracı olan Yast'tır. Yast, kullanıcıların sistem ayarlarını kolayca yapmalarını sağlar.

2. Zengin Paket Deposu: OpenSUSE, geniş bir paket deposuna sahiptir ve kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun çeşitli yazılımları kolayca yüklemelerini sağlar.

3. Rolling Release ve Sabit Sürüm: Tumbleweed (rolling release) ve Leap (sabit sürüm) olmak üzere iki farklı sürüm sunar. Tumbleweed sürekli güncellenirken, Leap daha istikrarlı ve güvenilirdir.

4. Yüksek Güvenlik: OpenSUSE, güvenlik odaklı bir dağıtım olarak bilinir. Güvenlik güncelleştirmeleri düzenli olarak sağlanır ve kullanıcıların sistemlerini güvende tutar.

5. KDE ve GNOME Desteği: OpenSUSE, hem KDE Plasma hem de GNOME masaüstü ortamlarını destekler ve kullanıcılara tercih ettikleri ortamı seçme özgürlüğü sunar.

Kullanım Alanları

1. Masaüstü Kullanımı: OpenSUSE, kullanıcıların günlük masaüstü bilgisayarlarında rahatlıkla kullanabileceği zengin özelliklere sahiptir.

2. Sunucu Ortamları: Yüksek güvenlik ve kararlılık sağlayan Leap sürümü, sunucu ortamları için idealdir ve birçok kurumsal kullanıcı tarafından tercih edilir.

3. Geliştirme ve Programlama: OpenSUSE, geliştiricilere ve programcılara geniş bir yazılım geliştirme ortamı sunar ve çeşitli programlama dilleri için destek sağlar.

Sonuç

OpenSUSE, geniş paket deposu, güvenlik odaklı yapısı, kullanıcı dostu araçları ve farklı kullanım alanlarıyla ön plana çıkan bir Linux dağıtımıdır. Hem masaüstü kullanıcılarına hem de kurumsal ortamlara hitap eden özellikleriyle geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri