Windows Dosyalarının Doğruluğunu Kontrol Etme | Toplama Pc Forum

Windows Dosyalarının Doğruluğunu Kontrol Etme

Windows işletim sistemi kullanıcıları için, bilgisayarlarının sağlığını ve güvenilirliğini korumak önemlidir. Bu nedenle, sistem dosyalarının doğruluğunu periyodik olarak kontrol etmek ve gerekirse düzeltmek gerekebilir. Bu amaçla, Windows'un sunduğu iki önemli komut olan SFC /scannow ve DISM'e yakından bakalım.

1. SFC /scannow (System File Checker):

SFC /scannow komutu, Windows işletim sisteminde yer alan temel sistem dosyalarını kontrol etmek ve bozuk olanları düzeltmek için kullanılır. Bu komutu çalıştırmak için yönetici haklarına sahip olmak gerekmektedir. Komut, aşağıdaki gibi kullanılır:

Kod:
sfc /scannow

Komut çalıştırıldığında, Windows sistemi tarar ve hasarlı veya eksik olan sistem dosyalarını tespit eder. Ardından, bu dosyaları orijinal ve doğru olanlarıyla değiştirir, böylece sistemin bütünlüğünü sağlar.

2. DISM (Deployment Image Servicing and Management):

DISM komutu, daha geniş kapsamlı bir onarım sağlamak için kullanılır. Özellikle, Windows kurulum medyası veya İnternet'ten kaynak dosyalar kullanılarak hasarlı sistem dosyalarını onarmak için kullanılır. Yönetici hakları gerektirir. Örneğin, hasarlı bir sistem dosyasını onarmak için kullanımı şu şekildedir:

Kod:
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Bu komut, çevrimiçi ortamda (mevcut Windows yüklü olduğu ortamda) görüntü temizleme ve sağlık geri yükleme işlemlerini gerçekleştirir. Bu sayede, sistem dosyalarının doğruluğunu sağlar ve işletim sisteminin daha stabil çalışmasını sağlar.

Genel olarak, SFC /scannow komutu daha yaygın olarak kullanılır çünkü genellikle sorunlu sistem dosyalarını doğrudan tarar ve düzeltir. Ancak, bazı durumlarda DISM komutu daha derin düzeyde onarım işlemleri sağlayabilir. Hangi komutun kullanılacağı, kullanıcının ihtiyacına ve karşılaştığı sorunun karmaşıklığına bağlıdır.

Sonuç olarak, düzenli olarak sistem dosyalarının doğruluğunu kontrol etmek ve gerektiğinde düzeltmek, bilgisayarın sağlığını ve performansını korumak için önemli bir adımdır. SFC /scannow ve DISM gibi araçlar, bu tür bakım işlemlerinde kullanıcıya yardımcı olur ve Windows işletim sisteminin güvenilirliğini artırır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri